Trzy kamienie z pamiątkowymi tablicami, poświęconymi marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, prezydentowi RP na uchodźstwie Ryszardowi Kaczorowskiemu oraz prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, odsłonięte zostały w piątek (10 listopada) w polickim Parku Solidarności. Uroczystość poprzedziła Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Kazimierza w Policach, której przewodniczył biskup pomocniczy Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ks. Henryk Wejman. 

Przed rozpoczęciem Mszy św. do kościoła wprowadzono obraz Matki Bożej Robotników Solidarności oraz miniaturę Krzyża Nowohuckiego, a tym samym rozpoczęła się peregrynacja tych symboli po parafiach powiatu polickiego. Obecnie, do wtorku przebywać one będą w parafii pw. św. św. Piotra i Pawła w Policach-Jasienicy.

- Maryja zawsze była obecna, jest obecna, w życiu naszego narodu i każdego z nas. Była i jest obecna w życiu ludzi pracy i Solidarności, dlatego przybywa do tego kościoła i do tego miasta, gdzie przed wieloma laty działała "Solidarność", gdzie ludzie również opowiedzieli się o swoje prawa i tutaj gromadzili się przed obrazem Matki Bożej, aby prosić o siły, prosić godne życie, godną płacę za pracę - powiedział rozpoczynając Mszę św. bp Henryk Wejman. 

W homilii bp Wejman skupił się na rozważaniu sensu tryptyku słownego, który często pojawia się na różnego rodzaju patriotycznych sztandarach - "Bóg, Honor, Ojczyzna". Kazanie zakończyło się słowami modlitwy za Ojczyznę ks. Piotra Skargi:

"Boże, Rządco i Panie narodów, 
z ręki i karności Twojej racz nas nie wypuszczać, 
a za przyczyną Najświętszej Panny, Królowej naszej, 
błogosław Ojczyźnie naszej, by Tobie zawsze wierna, 
chwałę przynosiła Imieniowi Twemu 
a syny swe wiodła ku szczęśliwości.

Wszechmogący wieczny Boże, 
spuść nam szeroką i głęboką miłość ku braciom 
i najmilszej Matce, Ojczyźnie naszej, 
byśmy jej i ludowi Twemu, 
swoich pożytków zapomniawszy, 
mogli służyć uczciwie.

Ześlij Ducha Świętego na sługi Twoje, 
rządy kraju naszego sprawujące, 
by wedle woli Twojej ludem sobie powierzonym 
mądrze i sprawiedliwie zdołali kierować.

Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen"

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy, w asyście orkiestry wojskowej, przeszli do Parku Solidarności, gdzie oficjalnie zostały odsłonięte Skwery Wielkich Polaków. 

W uroczystości, oprócz przedstawicieli władzy samorządowej oraz instytucji działających na terenie miasta, wzięli udział m.in. minister Halina Szymańska, szefowa Kancelarii Prezydenta RP, posłowie Prawa Sprawiedliwości Leszek Dobrzyński oraz Artur Szałabawka, wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Mieczysław Jurek, a także wiceprezes Grupy Azoty Zakłady Chemiczne "Police" S.A. Tomasz Panas. 

Relację z tego wydarzenia przygotowała Internetowa Telewizja Regionalna "HB":

fot. Jakub Siusta; mah

POZOSTAŁE INFORMACJE

Październik 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
f