Tradycyjnie co roku, w pierwszy długi weekend majowy, w parafii św. Kazimierza w Policach organizowana jest pielgrzymka do miejsc wyjątkowych w naszym kraju – w tym roku celem był Niepokalanów, Warszawa i Gniezno. Trudnego zadania organizacji wyjazdu podjął się ks. Jarosław Grybko, wikariusz parafii św. Kazimierza, we współpracy z ks. Arturem Rasmusem, proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Szczecinie-Skolwinie. 

Wieczorem, 30 kwietnia br., wyruszyliśmy autokarem, aby rano dotrzeć do Niepokalanowa. Na miejsce dotarliśmy około godz. 6:00, aby uczestniczyć we Mszy św. Po odpoczynku zwiedziliśmy sanktuarium i muzeum św. Maksymiliana Marii Kolbego. Po południu udaliśmy się do Warszawy, do Muzeum Powstania Warszawskiego, miejsca szczególnie bliskiego dla każdego Polaka. Wieczorem, po zwiedzeniu archikatedry warszawskiej pw. św. Jana i spacerze po Starówce, wróciliśmy do Niepokalanowa, aby następnego dnia wrócić do Warszawy i uczestniczyć we Mszy św., którą sprawowali nasi kapłani – ks. Jarosław i ks. Artur – wraz z ks. proboszczem parafii Opatrzności Bożej w Warszawie-Wilanowie. Po Mszy św. zwiedziliśmy Świątynię oraz Panteon Wielkich Polaków. Trzeba zaznaczyć, że był to główny cel naszej pielgrzymki. Poznaliśmy prawdziwą ideę powstania świątyni – powstać ma tam Muzeum św. Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia – Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego. Później zwiedziliśmy jeszcze Muzeum błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, które zlokalizowane jest na warszawskim Żoliborzu. 

W drodze powrotnej do Polic, trzeciego dnia, zatrzymaliśmy się w Gnieźnie. Dzięki s. Joannie zwiedziliśmy kościół pw. Matki Bożej Pocieszenia, gdzie mieścił się klasztor sióstr klarysek. Znajdują się tam również relikwie św. Jolanty. Obecnie kościół jest w renowacji. Zwiedziliśmy również archikatedrę gnieźnieńską i muzeum. Warto zaznaczyć, że w pielgrzymce uczestniczyło troje dzieci: Hubert, Piotr i Kamila, które dzielnie zniosły trudy pielgrzymki. 

W imieniu wszystkich pielgrzymów składam serdeczne podziękowania ks. Jarosławowi i ks. Arturowi oraz s. Joannie, a także kierowcy za bezpieczną podróż.

fot. Teresa G.

Sierpień 2019
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
f