3 maja br., w narodowe Święto Uchwalenia Konstytucji 3 maja, w kościele pw. św. Kazimierza w Policach została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny przy udziale przedstawicieli gminnych i powiatowych władz samorządowych oraz pocztów sztandarowych polickich instytucji. 

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. Dominik Szczygielski. W wygłoszonym kazaniu ks. Dominik bardzo sprawnie nawiązał zarówno do historii naszej Ojczyzny, jak również do współczesnej sytuacji naszego kraju. M.in. zauważył, że w imię szerzenia szkodliwych ideologii, których nikt tak naprawdę nie rozumie, Polsce zarzuca się niedostateczne równouprawnienie płci.

- Czy trzeba pouczać o równouprawnieniu naród którego Królową jest Maryja – kobieta? Tam, gdzie mężczyzna na powitanie składa pocałunek na dłoni kobiety? - pytał ks. Dominik. Innym spostrzeżeniem zawartym przez celebransa w kazaniu było to, że Polska w wielu miejscach jest postrzegana bez żadnego uzasadnienia jako kraj zaściankowy, zacofany, w którym swobody obywatelskie są stale ograniczane przez panujący w państwie tradycyjny model funkcjonowania społeczeństwa.

- Czy trzeba pouczać o tolerancji i prawach człowieka naród, który jako pierwszy w Europie miał konstytucje a w której czytamy: "W imię Boga, w Trójcy Świętej jedynego… Ogłaszamy wolność zupełną dla wszystkich ludzi tak dalece, iż każdy człowiek, jak tylko stanie nogą na ziemi polskiej, wolnym jest zupełnie użyć przemysłu swego jak i gdzie chce, wolny jest czynić umowy na osiadłość, robociznę lub czynsze, jak i dopóki się umowi, wolny jest osiadać w mieście lub na wsiach, wolny jest mieszkać w Polszcze, lub do kraju, do którego zechce, powrócić, uczyniwszy zadosyć obowiązkom, które dobrowolnie na siebie przyjął"? - stawiał retoryczne pytanie ks. Dominik.

- Czy trzeba pouczać o równości płci naród w którym prawo wyborcze kobiety uzyskały w roku 1918, a w Szwajcarii w jednym z kantónów dopiero w roku 1990? - pytał dalej.

- Biały Orzeł, Wolny i Niepodległy i Królowa Polski to najtrwalszy i najstarszy z sojuszy - zaznaczał ks. Dominik, mówiąc o tym, że Polski nie da się oddzielić od chrześcijaństwa -  wszak już na Polach Grunwaldu rozbrzmiewały słowa pieśni Bogurodzica.

Homilię ks. Dominik zakończył słowami modlitwy ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego: "Chcę odtąd wszystko czynić z Tobą, przez Ciebie i dla Ciebie. Wiem, że własnymi siłami nieczego nie dokonam. Ty zaś wszystko możesz, co jest wolą Twego Syna i zawsze zwyciężasz. Spraw więc, Wspomożycielko wiernych, by moja rodzina, parafia, cała Ojczyzna były rzeczywistym Królestwem Twego Syna i Twoim. Amen

Msza św. zakończyła się odśpiewaniem pieśni "Boże, coś Polskę".

>>Homilia wygłoszona przez ks. Dominika Szczygielskiego<<

fot. mah

Czerwiec 2019
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
f