Dziś 6 grudnia, czyli dzień który w kalendarzu liturgicznym obchodzony jest jako wspomnienie św. Mikołaja z Miry, biskupa. W polskiej popkulturze dzień ten natomiast przyjął się jako Mikołajki, które tradycyjnie są okazją do obdarowywania się drobnymi prezentami. 

Czytaj więcej...

Jak wszyscy doskonale wiemy, co roku, na 4 niedziele przed Uroczystością Narodzenia Pańskiego, rozpoczyna się Adwent – czas radosnego przygotowania się każdego z nas na przyjście na świat Chrystusa: to coroczne symboliczne, ale także na to realne, które będzie miało miejsce na końcu czasów.

Czytaj więcej...

Różaniec to jedna z piękniejszych modlitw Kościoła. U progu października, miesiąca różańcowego, warto jest się przyjrzeć istocie tej modlitwy, która zawiera w sobie całą Nowego Przymierza.

Czytaj więcej...

Zdarzają się w naszym życiu sytuacje, które wydają nam się bez wyjścia, w których jesteśmy bezsilni, czy też takie, w których każde możliwe rozwiązanie okazuje się być tym złym. Zdarzają się one w każdej sferze naszego życia. Właśnie w sprawach trudnych i beznadziejnych niesamowicie skuteczne jest wstawiennictwo św. Rity z Cascii.

Czytaj więcej...

Upały, jakie do nas dotarły, są dobrym pretekstem dla przypomnienia sobie zasad ubioru, jakie obowiązują nas wtedy, gdy idziemy do kościoła np. na Mszę św. Wysoka temperatura za oknem sprawia, że na ulicach widzimy coraz więcej osób ubranych w stylu plażowym. Czy taki ubiór dopuszczalny jest także w kościele?

Czytaj więcej...

18 czerwca br., druga encyklika papieża Franciszka ujrzała światło dzienne - dokument o tytule "Laudato si’" (pol. Pochwalony bądź) jest już dostępny na oficjalnej stronie Stolicy Apostolskiej. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii motywem przewodnim tak ważnego dokumentu Kościoła są kwestie ekologii.

Czytaj więcej...

W życiu katolika przyjęcie bierzmowania jest jednym z najważniejszych momentów. Dlaczego? Jakie ten sakrament ma znaczenie? Co on tak naprawdę zmienia? O sakramencie bierzmowania bezpośrednio wspomina kilkukrotnie autor Dziejów Apostolskich...

Czytaj więcej...

„Od samego rana czułam bliskość Matki Najświętszej. W czasie mszy św. ujrzałam Ją tak śliczną i piękną, że nie mam słów, abym mogła choć cząstkę tej piękności wypowiedzieć. Cała była biała, przepasana szarfą niebieską, płaszcz też niebieski, korona na głowie, z całej postaci bił blask niepojęty. – Jestem Królową Nieba i Ziemi, ale szczególnie Matką Waszą. – Przytuliła mnie do Serca swego i rzekła: Ja  zawsze współczuję z Tobą. – Odczułam moc nieskalanego Jej serca, która się udzieliła duszy mojej. Od dziś staram się o jak największą czystość duszy, aby promienie łaski Bożej odbijały się w całej jasności. Pragnę być kryształem, aby w oczach Jego znaleźć upodobanie”.

Czytaj więcej...

"Dlaczego nie mogę być chrzestnym/chrzestną?" - to pytanie zadaje wiele osób, gdy w kancelarii parafialnej spotykają się z odmową zaakceptowania na chrzestnego/chrzestną proponowanej przez rodziców osoby. Wynika to często z niewiedzy na temat kryteriów, jakie musi spełniać kandydat na ojca chrzestnego, czy też kandydatka na matkę chrzestną.

Czytaj więcej...

Triduum Paschalne to święty czas w Kościele obejmujący trzy dni bezpośredniego przygotowania do przeżywania tajemnicy Zmartwychwstania Pańskiego, w którym rozegrały się najważniejsze wydarzenia w życiu Chrystusa, Jego męka i śmierć, które wyjednały nam zbawienie! Triduum Paschalne rozpoczyna się od Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej do modlitwy nieszporami (wieczorną modlitwą kościoła) w Niedzielę Zmartwychwstania.

Czytaj więcej...

Luty 2020
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
f