W życiu katolika przyjęcie bierzmowania jest jednym z najważniejszych momentów. Dlaczego? Jakie ten sakrament ma znaczenie? Co on tak naprawdę zmienia?

O sakramencie bierzmowania bezpośrednio wspomina kilkukrotnie autor Dziejów Apostolskich, który wspomina o sytuacjach, w których Apostołowie, którzy otrzymali Ducha Świętego w wieczerniku, kładli później ręce na głowach ludzi, na których w tym momencie zstępuje Duch Święty.

Współcześnie w Kościele rzymskokatolickim wygląda to praktycznie identycznie – zwyczajnym szafarzem sakramentu (osobą udzielająca sakramentu) jest biskup, który w obecności świadka namaszcza głowę bierzmowanego olejem krzyżma świętego, który poświęcony został w katedrze w Wielki Czwartek. Już sama forma namaszczenia osoby bierzmowanej krzyżmem sugeruje ścisły związek tego sakramentu z chrztem świętym, którego bierzmowanie de facto jest dopełnieniem i pogłębieniem. Kandydat do bierzmowania podczas uroczystości publicznie wyznaje wiarę, a tym samym deklaruje niezmienność postanowień podjętych przez niego lub w jego imieniu przez rodziców/opiekunów przy chrzcie św. Duch Święty zstępując w sakramencie ma moc zarówno umocnienia wiary, ale także dodania siły przy głoszeniu Dobrej Nowiny w życiu codziennym, do czego każdy z nas jest zobowiązany. Jest to moment, w którym formacja religijna (religijne wtajemniczenie) młodego człowieka jest w pewien sposób zakończona – potwierdzana jest jego duchowa dojrzałość do prowadzenia ewangelizacji.

Kolejnym ważnym elementem, wiążącym się z bierzmowaniem, jest tradycyjny wybór imienia, a tym samym patrona, który od tej chwili szczególnie wstawia się za danym człowiekiem u Boga. Wybór ten powinien być podjęty świadomie, po dogłębnej analizie sylwetek osób wyniesionych przez Kościół na ołtarze, bowiem jest on pewną formą określenia się w świecie – wybrane imię mówi np. o tym, jakie wartości są dla nas szczególnie ważne itp.

Coraz częściej niestety zapominamy o tym, jak ważnym wydarzeniem w życiu katolika jest przyjęcie bierzmowania. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że po przyjęciu tego sakramentu część młodych ludzi oddala się od Kościoła, a samo bierzmowanie jest traktowane jako kolejny obowiązek, który trzeba „zaliczyć”. A szkoda, bo odpowiednio wykorzystane Dary Ducha św. uświęcają wnętrze człowieka, a także w sposób szczególny ułatwiają dostąpienia łaski zbawienia.

Msza św., podczas którego zostanie udzielone bierzmowanie w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP zostanie odprawiona 11 maja br., o godz. 18:00. W tym samym dniu bierzmowanie będzie również w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tanowie (godz. 16:00). Dzień później do bierzmowania przystąpią kandydaci z Trzebieży (godz. 16:00) oraz w parafii św. Kazimierza w Policach, gdzie Msza z udzieleniem sakramentu bierzmowania zostanie odprawiona o godz. 18:00.

fot. mah, Grzegorz Banderowicz

Tekst opublikowany został w Świadomi Chrystusa w numerze z czerwca 2014 r.

Luty 2020
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
f