18 czerwca br., druga encyklika papieża Franciszka ujrzała światło dzienne - dokument o tytule "Laudato si’" (pol. Pochwalony bądź) jest już dostępny na oficjalnej stronie Stolicy Apostolskiej. Prawdopodobnie po raz pierwszy w historii motywem przewodnim tak ważnego dokumentu Kościoła są kwestie ekologii.

Papież, odwołując się wielokrotnie w tekście encykliki do spuścizny św. Franciszka z Asyżu, przestrzega (nie tylko katolików, ale wszystkich którzy mieszkają na naszej planecie) przede wszystkim przed bezmyślną i dewastacją planety, na której żyjemy. Jak zauważa: niszczenie środowiska najbardziej uderza w najuboższe społeczności, które nie mają wystarczającej siły przebicia, aby móc przed tym się obronić. Dlatego wg papieża troska o najuboższych, na którą Franciszek kładzie ogromny nacisk od początku swojego pontyfikatu, jest ściśle związana z troską o środowisko naturalne. Nie można jednak popaść w przesadną formę troski o środowisko, która często objawia się zepchnięciem człowieka, pod pozorem dbania o naturę jako o bezbronne stworzenie, na drugi plan. Taka postawa jest wielce krytykowana przez papieża, co więcej w swojej encyklice zauważa, że wielu zwolenników takiej przesadnej troski o naturę, czynnie popiera aborcje - a przecież nienarodzone dziecko jest jeszcze bardziej bezbronne niż tak bardzo chronione przez nich środowisko naturalne. Franciszek tym samym wskazuje, że nie można mówić o pełnej ochronie środowiska bez zapewnienia ochrony życia ludzkiego. Papież przestrzega jednak przed tzw' biocentryzmem, który zrównuje człowieka ze zwierzętami i roślinami zacierając prawidłowy obraz świata, jako dzieła Bożego, w którym Bóg polecił człowiekowi korzystać z bogactwa natury.

Pisząc o instytucjonalnej ochronie środowiska naturalnego, papież wskazuje, że konieczne jest działanie globalne, całościowe, ponieważ nasz świat to system naczyń połączonych. Wg Franciszka skuteczna walka z degradacją środowiska jest możliwa wtedy, gdy włączą się w nią wspólnie na szczeblu międzynarodowym zarówno politycy, jak i przedstawiciele świata nauki. Wg Franciszka, tylko w ten sposób można coś skutecznie zdziałać. Zachęca on także do czynnego dialoguna temat ekologii na linii niewierzący - chrześcijanie.

Niewątpliwie tematyka tej encykliki jest dość niezwykła w porównaniu do tego, czego nas nauczyli poprzedni papieże, niemniej z pewnością wpisze się ona do doktryny nauki społecznej Kościoła, która dotąd skupiała się przede wszystkim na człowieku.

Pełny tekst encykliki w oficjalnym polskim tłumaczeniu jest dostępny na stronie Stolicy Apostolskiej: >>kliknij, aby przejść<<.

W Internecie encyklika "Laudato si’" jest promowana przez spot reklamowy, który w środowiskach katolickich wzbudził wiele kontrowersji. Czy słusznie? Sprawdźcie sami! Film dostępny jest w serwisie youtube.com w języku angielskim.

  

Luty 2020
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
f