Zdarzają się w naszym życiu sytuacje, które wydają nam się bez wyjścia, w których jesteśmy bezsilni, czy też takie, w których każde możliwe rozwiązanie okazuje się być tym złym. Zdarzają się one w każdej sferze naszego życia. Właśnie w sprawach trudnych i beznadziejnych niesamowicie skuteczne jest wstawiennictwo św. Rity z Cascii.

Święta Rita żyła na przełomie XIV i XV wieku w Cascii, miejscowości położonej we włoskim regionie o nazwie Umbria. Jako, że była osobą bardzo wierzącą, to od najmłodszych lat jej marzeniem było wstąpienie do zakonu, jednak podporządkowała się życzeniu rodziców, którzy wskazali jej mężczyznę, za którego miała wyjść - Paula Manciniego. Już po ślubie mąż św. Rity okazał się człowiekiem gwałtownym, rozpustnym i skłonnym do awantur - mimo to św. Rita znosiła wszelkie upokorzenia ze strony Manciniego. Owocem tego związku były narodziny dwóch synów, którzy wdali się w ojca i z którymi matka miała wiele problemów wychowawczych. Wkrótce mąż św. Rity został zamordowany - przed samą śmiercią mężczyzna nawrócił się i przeprosił św. Ritę za wyrządzoną krzywdę. 

Po śmierci ojca synowie przysięgli pomstę śmierci Manciniego według włoskiego prawa wendety. Mimo wysiłków św. Rita, która próbowała temu zapobiec, jest bezsilna wobec zamiarów swoich synów – w swoich modlitwach postanowiła więc prosić Boga o pomoc i powstrzymanie jej synów przed popełnieniem morderstwa. W rok później obaj synowie zachorowali na dyzenterię i zmarli.

Po tych tragicznych wydarzeniach św. Rita postanawia zrealizować swoje marzenie i wstąpić do zakonu. Niestety w związku z konfliktem, jaki rozwinął się między jej rodziną a rodziną jej zmarłego męża, św. Rita nie uzyskuje zgody od przełożonych klasztoru, którzy stawiają jej warunek - aby móc wstąpić do klasztoru musiała najpierw pogodzić dwie zwaśnione rodziny. 

Gdy w wieku 36 lat udało się jej tego dokonać - w końcu mogła zostać przyjęta do klasztoru. Zgodnie z legendą wstąpienie do zakonu nastąpiło w cudowny sposób: podczas snu Rita została przeniesiona do klasztoru przez świętych Jana Chrzciciela i Augustyna, a siostry, które z niewyjaśnionych przyczyn początkowo nie mogły dostać się przez zamkniętą furtę, zastały ją rano w klasztornym kościele. Po tych wydarzeniach postanowiły ją przyjąć.

Pewnego dnia, w czasie codziennej modlitwy św. Rita prosiła gorąco Jezusa, by dał jej możliwość współuczestnictwa w Jego męce. Św. Rita została wysłuchana -  poczuła nagle w głowie silne ukłucie. Na tym miejscu wytworzyła się bolesna rana w kształcie tej, która powstała na głowie Jezusa za pośrednictwem cierni z korony cierniowej. Rana ta zadawała św. Ricie nieznośne cierpienia przez 15 lat, aż do jej śmierci. W celu uniknięcia sensacji, Rita poprosiła Chrystusa, by ta rana pozostawała ukryta przed wzrokiem innych ludzi, nadal jednak sprawiając cierpienia. Rita zmarła na gruźlicę 22 maja 1457 r. Została beatyfikjowana przez papieża Urbana VIII w 1657 r,, natomiast kanonizował ją w 1900 r. papież Leon XIII. 

Według świadectw różnych osób jej ciało emanowało po śmierci słodkawym zapachem przez długi czas, mimo że zostało umieszczone w szklanej trumnie. Świadkowie twierdzą też, że ciało zmarłej samoistnie zmieniało pozycję, a jej oczy otwierały się i zamykały.


Obecnie św. Rita staje się coraz bardziej znana na całym świecie - w tym także i w Polsce. W różnych modlitewnikach zawartych jest wiele modlitw i nabożeństw kierowanych do św. Rity, której obiecany został dar wstawiania się w szczególnie trudnych sytuacjach. Poniżej publikujemy jedną z tych modlitw - zachęcamy do jej odmawiania w momencie, gdy stajemy się bezsilni wobec otaczającego nas świata.

O potężna i sławna Święta Rito, oto u twoich stóp nędzna dusza potrzebująca pomocy, zwraca się do ciebie z nadzieją, że zostanie wysłuchana. Ponieważ jestem niegodny z tytułu niewierności mojej, nie śmiem spodziewać się, że moje prośby będą zdolne ubłagać Boga. Dlatego wyczuwam potrzebę, aby mieć za sobą potężną orędowniczkę, więc ciebie wybieram sobie, Święta Rito, ponieważ ty właśnie jesteś niezrównaną Świętą od spraw trudnych i beznadziejnych.

O droga Święta, weź do serca moją sprawę, wstaw się do Boga, aby uprosić mi łaskę, której tak bardzo potrzebuję i o którą tak gorąco proszę (tutaj należy określić łaskę, o którą się prosi)

Nie pozwól mi odejść od ciebie nie będąc wysłuchanym. Jeżeli jest we mnie coś, co byłoby przeszkodą w otrzymaniu łaski, o którą proszę, pomóż mi usunąć tę przeszkodę: poprzyj moją prośbę swymi cennymi zasługami i przedstaw ją swemu niebieskiemu Oblubieńcowi, łącząc ją z twoją prośbą. W ten sposób moja prośba zostanie przedstawiona przez ciebie, wierną oblubienicę spośród najwierniejszych. Ty odczuwałaś boleść Jego męki, jak mógłby on odrzucić twą prośbę i nie wysłuchać jej?

Cała moja nadzieja jest więc w tobie i za twoim pośrednictwem czekam ze spokojnym sercem na spełnienie moich próśb. O droga Święta Rito, spraw, aby moja ufność i moja nadzieja nie zostały zawiedzione, aby moja prośba nie była odrzuconą. Uproś mi u Boga to, o co proszę, a postaram się, aby wszyscy poznali dobroć twego serca i wielką potęgę twego wstawiennictwa.

O Najsłodsze Serce Jezusa, które zawsze okazywało się tak bardzo czułe na najmniejszą nędzę ludzkości, daj się wzruszyć moimi potrzebami i nie bacząc na moją słabość i niegodność, zechciej wyświadczyć mi łaskę, która tak leży mi na sercu i o którą prosi Cię dla mnie i ze mną Twoja wieczna oblubienica, Święta Rita.

O tak, za wierność, jaką Święta Rita zawsze okazywała łasce Bożej, za wszystkie zalety, którymi uhonorowałeś jej duszę, za wszystko co wycierpiała w swym życiu jako żona, matka i w ten sposób uczestniczyła w Twej bolesnej męce i wreszcie z tytułu nieograniczonej możliwości wstawiania się, przez co chciałeś wynagrodzić jej wierność, udziel mi Twej łaski, która jest mi tak bardzo potrzebna.

A Ty, Maryjo Dziewico, nasza najlepsza Matko Niebieska, która przechowujesz skarby Boże i rozdzielasz wszelkie łaski, poprzyj Twoim potężnym wstawiennictwem modły Twej wielkiej czcicielki Świętej Rity, aby łaska o którą proszę Boga, została mi udzielona. Amen.

fot. Wikimedia Commons

  

Luty 2020
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
f