15 stycznia 2025

Teatr Osnabrück zaprasza na festiwal „Uwaga!” – polskie lalki na rynku

2 min read

Polska może pochwalić się unikalnymi tradycjami teatralnymi, takimi jak teatr lalek czy teatr cieni. Ale to nie jedyne atrakcje festiwalu „Uwaga!”, który odbędzie się od 4 do 9 czerwca w Teatrze Osnabrück. Co jeszcze znajdziemy w programie?

Polski teatr lalek, jego teatr cieni, pantomima czy pełne wyobraźni formy groteski od czasu transformacji ustrojowej podbiły także nasze festiwale teatralne i techniki sceniczne. Przypomnijmy sobie słynny „Teatr Kreatur” Andrzeja Worona i jego głośne dzieło „Sklepy cynamonowe” z 1991 roku.

Jednak od tego czasu minęło ponad 30 lat, a pejzaż teatralny, a przede wszystkim polityczny w Polsce znacznie się zmienił. To doskonały powód dla Teatru Osnabrück, aby od wtorku 4 czerwca rozpocząć blisko tygodniowy festiwal „Uwaga! Nowe perspektywy polityczne”.

Poznaj Polskę bliżej
„Uwaga!” w języku niemieckim oznacza „Achtung!”, czyli „uwaga: coś wyjątkowego”, mówi dyrektor artystyczny Ulrich Mokrusch w rozmowie. Większość spektakli gościnnych można zobaczyć tylko w ramach festiwalu. Jest to również okazja, aby dowiedzieć się więcej o Polsce, nie tylko poprzez aktualne sztuki z repertuaru. Spotkania z artystami, dyskusje z udziałem m.in. Jensa Schneidera z Instytutu Badań nad Migracjami Uniwersytetu w Osnabrücku, ankiety z mieszkańcami Osnabrück i Polski, bilanse migracyjne – wszystko to ma na celu przybliżenie widzom kraju sąsiada, który jest także głównym tematem tegorocznego repertuaru.

Z lalkami w groteskę
Ulrich Mokrusch osobiście odwiedził Polskę i w porozumieniu z Niemiecko-Polskim Instytutem w Düsseldorfie sprawdził, jakie sztuki będą odpowiednie dla festiwalu „Uwaga!”. Festiwal rozpocznie się we wtorek 4 czerwca od teatru ulicznego na rynku przy ratuszu (od godziny 17:30). „Peregrinus” to sztuka KTO Teatr z Krakowa, inspirowana wierszem „Wydrążeni ludzie” T.S. Eliota, która została zaprezentowana na ponad 50 festiwalach. Gigantyczne lalki z pustymi głowami i pełnymi troski rysami twarzy na zdjęciu sugerują, że spektakl będzie poruszał tematykę krytyki społecznej i groteski.